MELASMA (Ostuda)
Czy widzisz ciemnobrązowawe plamy rozmieszczone symetrycznie na twarzy?
Melasma jest często mylona z innymi stanami barwnikowymi, takimi jak przebarwienia pozapalne (PHI), soczewica słoneczna lub plama słoneczna, a nawet rzadkie rodzaje znamion barwnikowych.
Melasma to zaburzenie pigmentacji objawiające się symetrycznie rozmieszczonymi brązowawymi plamami na czole, grzbiecie nosa, skroniach, policzkach, górnej wardze i brodzie. Jest to choroba nabyta, dotykająca głównie kobiety.
Czynniki ryzyka melasmy:
- Ciąża: występuje często lub pogarsza się w czasie ciąży
- Tabletki z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi
- Predyspozycje genetyczne i historia melasmy w rodzinie
- Niektóre kosmetyki i leki fotouczulające również wydają się wywoływać melasmę
- Promieniowanie ultrafioletowe (UV): wszystkie długości fal światła słonecznego, widmo widzialne i niewidzialne, są w stanie wywołać melasmę.
- Ciepło: Nadmierne ciepło dotyka kucharzy narażonych przez długi czas na gorące grille i piekarniki, pracowników fabryk w zakładach bez chłodzenia, pracowników biurowych narażonych na działanie górnych lamp biurkowych, a nawet pacjentów poddawanych zabiegom ogrzewania lamp
LECZENIE:
Melasma jest skąplikowaną chorobą skóry, jednyą z najtrudniejszych do leczenia i utrzymania resultatów. Melasma jest często niechętna leczeniu tradycyjnymi miejscowymi związkami i peelingami, ma tendencję do pogarszania się z powodu zniechęcenia, rozczarowania lub braku przestrzegania zaleceń przez pacjenta.
Prawdą jest, że melasma nie ma lekarstwa, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji skóry powinnaś być w stanie utrzymać ją na dystans.
Leczenie melasmy za pomocą laserów
Przy wielu niepowodzeniach z miejscowym leczeniu melasmy, pacjenci zawsze szukają nowszych, lepszych, szybszych zabiegów laserowych, nie zdając sobie sprawy, że wiele zabiegów mających na celu usunięcie pigmentu naskórka przynosi tylko krótkotrwały efekt, skóra oczyszcza się tylko po to, aby w pełni pojawić się ponownie 3-6 tygodni później.
Na przestrzeni lat używano wielu laserów w celu usunięcia pigmentu niechętnej melasmy.
Większość laserów powoduje termiczne uszkodzenia leczonej tkanki i otaczających obszarów (zgodnie z przeznaczeniem), po początkowym usunięciu pigmentu melasma pojawia się ponownie, jeszcze szerzej rozprzestrzeniona, wraz z pozapalną hipopigmentacją i hiperpigmentacją (PIH).
Dlaczego można leczyć melasmę za pomocą PicoSure?
- Laser PicoSure nie wytwarza ciepła, które pobudza melasmę
- Ultrakrótkie impulsy światła laserowego PicoSure docierają głęboko do podwarstw skóry, tworząc mikroskopijne, fotomechaniczne reakcje, które rozbijają pigmenty na małe cząsteczki w celu wchłonięcia i usunięcia przez nasz układ odpornościowy
- Laser Pico to nie lekarstwo na melasmę. Konsekwentne stosowanie środków miejscowych, unikanie (UV, ciepło) i eliminacja czynników wyzwalających wraz z łączonymi metodami laseroterapii i odpowiednio rozmieszczonymi zabiegami laserowymi wydaje się być kluczem do skutecznego leczenia melasmy.
Nie czekaj zadzwoń już dzisiaj by umówić się na konsultację.
Call: (847) 518-9999
Zastrzeżenie: Każdy pacjent jest inny; dlatego wyniki kosmetyczne mogą się różnić u poszczególnych pacjentów. Żadne dwa zabiegi laserowe nie przyniosą identycznych rezultatów – nawet jeśli zostaną wykonane przez tego samego lekarza na pacjentach z podobnymi schorzeniami.