Jakie są przyczyny powstawania żylaków?
Aby lepiej zrozumieć metody leczenia oferowane w naszej klinice, musimy najpierw zrozumieć w jaki sposób dochodzi do powstawania żylaków.
Żylaki są traktowane częściej jako defekt kosmetyczny niż choroba. Jest to wielkim błędem, gdyż ta zaczynająca się dosyć niewinnie choroba ma bardzo poważne następstwa jeżeli nie rozpocznie się w porę odpowiedniego leczenia.
Pojecie "choroby" żył obejmuje wiele różnorodnych jednostek chorobowych. Do łagodnych i stosunkowo niegroźnych zalicza się:
- Telangiektazje (pajączki naczyniowe, miotełkowate poszerzenie żył) - Są to rozszerzone naczynia włoskowate, które mają mniej niż 2 mm średnicy i znajdują się zaraz pod powierzchnią skóry na nogach lub na twarzy. Mają one kolor niebieski, czerwony lub fioletowawy, kształt linii prostej lub sieci pajęczej. Pojawiają się przede wszystkim na przedniej i bocznej powierzchni ud, rzadziej na podudziach. Chociaż nie wymagają żadnego leczenia, należy zwrócić uwagę lekarza na ich obecność.
- Bardziej dokuczliwe i równie częste są żylaki - są to nienaturalnie obrzęknięte lub rozciągnięte naczynia, które wystają nad powierzchnię skóry i wyglądem przypominają gruby sznurek. Są one powodowane przez nieprawidłowe działanie zastawek naczyniowych lub słabych ścian naczyń żylnych.
Osoby które maja żylaki niejednokrotnie je bagatelizują i nie doceniają stwarzanego przez nie zagrożenia. To niedobrze, ponieważ nogą one prowadzić do rozwoju schorzeń wtórnych , takich jak krwotoki z żylaka, zapalenia żylaków czy nawet tzw żylaki powikłane.
Dokładna przyczyna powstawania żylaków nie jest znana, jednak stwierdza się, że jest to choroba dziedziczna. Oznacza to, że dany pacjent urodził się ze skłonnościami ku tej chorobie. Innymi słowy, jeśli któreś z rodziców pacjenta miało żylaki, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ten pacjent również będzie cierpiał z powodu tej choroby.
Choroba ta występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Czynniki hormonalne, takie jak okres dojrzewania, ciąża, przekwitanie, zażywanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, estrogenu lub progesteronu mogą mieć wpływ na rozwój tej choroby.
Inne czynniki również mogą przyspieszać powiększanie się żylaków lub rozszerzonych naczyń. Są to na przykład: nadwaga, gwałtowne zmiany wagi ciała, zatwardzenia, siedzący tryb życia, długie stanie na nogach, wady postawy, starzenie się i obrażenia nóg.
W jaki sposób dochodzi do powstawania żylaków?
W organizmie zdrowego człowieka krew napływa do serca przeciwstawiając się sile przyciągania ziemskiego, płynie bez jakichkolwiek problemów np. ze stop do serca. Możliwe jest to dzięki systemowi zastawek , które przepuszczają krew, tak jak śluzy w kanałach tylko w jednym kierunku. Istotny jest fakt , że zastawki żylne działają w sposób bierny, nie maja one własnej energii, dzięki której mogłyby się otwierać i zamykać.
W jaki sposób żyły , bez żadnej dodatkowej pomocy zewnątrz mogą transportować krew?
Było by to niemożliwe bez mechanizmów wspomagających takich jak pompa tętnicza - przebiegająca obok żyły tętnica kurczy się rytmicznie i jednocześnie naciska na leżące obok żyły stymulując przepływ krwi. Drugim ważnym mechanizmem jest pompa mięśniowa, działająca w trakcie chodzenia głownie w obrębie stóp i podudzi. Jak już wiemy zastawki przepuszczają krew, tak jak śluzy w kanałach tylko w jednym kierunku. Pompa mięśniowa uciska żyłę w czasie chodzenia dzięki czemu krew jest wypychana do góry .W momencie kiedy mięsień się relaksuje zastawka zamyka się i trzyma krew na pewnym poziomie. Przy następnym skurczu krew przemieszcza się wyżej. Uszkodzenie tego mechanizmu jest przyczyna powstawania żylaka.
Tworzą się one przede wszystkim wtedy, gdy zbyt wysokie ciśnienie za długo działa na ścianę naczynia żylnego. Dzieje się tak np. na skutek stanu zapalnego zastawek, lub w wyniku ucisku żył przy długotrwałym siedzeniu, czy tez zbyt małej ilości ruchu. Dochodzi wtedy do sytuacji, w której zastawki żylne nie mogą prawidłowo się zamykać i otwierać. W końcowej fazie mogą całkowicie stracić zdolność prawidłowego pełnienia swoich funkcji. Powoduje to nieprzyjemne konsekwencje: krew nie może już płyną we właściwym kierunku. Dochodzi wówczas do jej zatrzymania lub nawet cofania się.
Po częściowej utracie funkcji poszczególnych odcinków żył, z upływem czasu coraz więcej zastawek żylnych ulega uszkodzeniu. W ten sposób w wielu przypadkach żylaki powiększają się w sposób ciągły, obejmują coraz dalsze odcinki żył, aż w końcu zajmują cała sieć żylną. Na żylaki trzeba spojrzeć jak na chorobę kaskadowa, chorobę wodospadu ponieważ kształtują się one zawsze dużo niżej niż przepuszczające zastawki.
Contact our facility, to schedule your first treatment.
Call: (847) 518-9999