SKLEROTERAPIA ŻYLAKÓW NÓG
Istnieje kilka terminów, które być może słyszałeś w odniesieniu do skleroterapii: skleroterapia uciskowa, skleroterapia kosmetyczna, skleroterapia sterowana ultradźwiękami, echoskleroterapia, skleroterapia piankowa, skleroterapia mikropiankowa.
Skleroterapia to grupa technik polegających na wstrzykiwaniu sklerosantu do naczynia krwionośnego. Ogólnie rzecz biorąc, kontakt czynnika drażniącego ze śródbłonkiem żyły skutkuje stanem zapalnym, niedrożnością, a następnie zniszczeniem naczynia docelowego.
Skleroterapia kosmetyczna odnosi się do zabiegów wykonywanych u pacjenta, który w przeciwnym razie byłby bezobjawowy, w celu poprawy wyglądu nóg. Termin ten jest często używany w przypadku iniekcji pajączków (małe czerwonawe żyłki zwykle poniżej 1 mm) i teleangiektazji (niebieskawe naczynia odgałęziające się od większych żył, zwykle o średnicy mniejszej niż 1 mm)
Skleroterapia uciskowa odnosi się do zabiegów wykonywanych na widocznych żyłach powierzchniowych (pajączki, teleangiektazje, żyły siatkowate (koloru niebieskiego lub fioletowego, o średnicy około 2 mm) oraz widocznych żylaków. Zabieg może być wykonany ze względów kosmetycznych lub medycznych, nie wymaga korzystania z kontroli ultradźwiękowej igły.
Skleroterapia pod kontrolą ultradźwięków lub echoskleroterapia odnosi się do iniekcji wykonywanych za pomocą sklerosantu płynnego lub piankowego, do żulaków systemu żył powierzchownych, które nie są widoczne gołym okiem na powierzchni skóry. Dzięki tej technice dostęp do naczynia uzyskuje się za pomocą igły pod kontrolą ultrasonograficzną w czasie rzeczywistym, postęp wstrzykiwania i penetracji sklerosantu jest monitorowany i kierowany za pomocą sondy ultradźwiękowej, aby zapobiec rozlaniu się środka do układu żył głębokich.
Skleroterapia piankowa lub skleroterapia mikropiankowa odnosi się do skleroterapii pod kontrolą ultradźwięków wykonywanej za pomocą spienionych środków sklerozantycznych.
Skleroterapia pod kontrolą ultradźwięków przy użyciu płynnego sklerosantu zatwierdzonego przez FDA jest najczęściej stosowana jako "dodatek" kolejnej opcji leczenia do laserowej ablacji żył, do iniekcji na dopływy żylaków i żylaki resztkowe. Pomimo, że zabieg then jest zatwierdzany przez większość ubezpieczycieli, intineją pewne ograniczenia.
Skleroterapia pod kontrolą USG z wykorzystaniem opatentowanego sklerosantu z mikropianki jest często zalecana do zamykania żył osiowych u pacjentów z krętymi, nawracającymi żylakami.
- Po zabiegu skleroterapii na leczoną nogę zakładana jest pończocha uciskowa gradientowa, a pacjent proszony jest o chodzenie po naszym gabinecie przez 10-15 minut.
- Większość pacjentów jest w stanie powrócić do normalnych codziennych czynności natychmiast po zabiegu
- Pacjenci, których praca wiąże się z ciągłym kucaniem, wspinaniem się po drabinach, rusztowaniach, dekarzami itp., mogą być zmuszeni do powstrzymania się od niektórych czynności
Powodzenie skleroterapii pod kontrolą USG i potencjalne powikłania są zależne od operatora. Nasz lekarz Doktor Józef Tryzno osobiście przeprowadza wszystkie badania ultrasonograficzne żył oraz wszystkie zabiegi pod kontrolą USG.
KOMPRESJA POZABIEGOWA PO SKLEROTERAPII
Wstrzyknięty sklerosant musi pozostawać w kontakcie ze ścianą naczynia na tyle długo, aby osiągnąć pożądany efekt zniszczenia danego neczynia, dlatego ucisk w postaci odpowiednio dopasowanej pończochy uciskowej jest obowiązkowy. Czas wymaganego ucisku jest podyktowany techniką iniekcji, wielkością i rodzajem wstrzykiwanego naczynia. Średnie czasy kompresji są różne:
- 24 godziny po wstrzyknięciu kosmetycznym
- 3-5 dni po płynnej skleroterapii
- 10-14 dni po skleroterapii piankowej
JEŚLI KOMPRESJA ZOSTANIE PRZERWANA przez pacjenta przedwcześnie, a leczone żyły wypełnią się krwią, zanim osiągną stan zniszczenia, zwiększa się ryzyko niepowodzenia leczenia, a następnie może dojść do rekanalizacji żył.
Każdy pacjent będzie miał inne potrzeby i w zależności od ciężkości jego stanu, stanu zdrowia, ograniczeń ubezpieczeniowych i ograniczeń finansowych. Lekarz może zasugerować kombinację różnych opcji leczenia zachowawczego i korekcyjnego.
Skleroterapię możemy porównać do szkieł kontaktowych: nie jest dla wszystkich , ale dla tych u których może być zastosowana jest znakomitym rozwiązaniem.
Dr. Tryzno jest spacjalistą Flebologiem doskonale przygotowanym do przeprowadzania zabiegów skleroterapii.
Jeśli nie jesteście Państwo jeszcze gotowi albo chcecie wiedzieć więcej na temat leczenia żylaków, chętnie pomożemy. Prosimy zadzwonić i zapytać o wstępną ewaluacje i badania układu żylnego, po którym zostaniecie Państwo poinformowani, co skleroterapia jest w stanie dla Was zrobić.
Zadzwoń do nas (847) 518-9999.
* Every patient is unique, therefore cosmetic results can vary between patients. No two laser treatments will get same results – even if performed by same physician on patients with similar conditions